Odbojnice przemysłowe - Krótki poradnik o tym co powinieneś wiedzieć

Czym są odbojnice przemysłowe?
Autor panama · 30-08-22 · Usługi

Odbojnice przemysłowe to urządzenia amortyzujące, które są powszechnie spotykane w dokach załadunkowych i innych miejscach, gdzie pracują wózki widłowe, podnośnikowe, paletowe i inne urządzenia do przenoszenia materiałów. Elementy te pomagają zapewnić bezpieczeństwo pracowników poprzez zmniejszenie skutków kolizji pomiędzy przedmiotami lub ludźmi. Operatorzy muszą być w stanie pewnie prowadzić swój wózek widłowy lub inny typ wózka przemysłowego. Niestety, pojazdy te nie zawsze mogą być obsługiwane w zamkniętych pomieszczeniach, takich jak magazyn lub punkt przeładunkowy, ze względu na potencjalne niebezpieczeństwo. Nawet jeśli operator jest świadomy każdej przeszkody na swojej drodze, nie ma możliwości przewidzenia, kiedy ktoś może wejść niezapowiedziany do przestrzeni operatora wózka. Aby zapobiec wypadkom i zwiększyć produktywność w zakładzie, ważne jest posiadanie odpowiednich odbojnic przemysłowych.

Czym są odbojnice przemysłowe oraz w jaki celu się je stosuje?

Przemysłowa bariera ochronna to bariera zaprojektowana w celu ochrony ludzi lub sprzętu przed zgnieceniem, uderzeniem lub innymi obrażeniami spowodowanymi przez poruszający się ładunek lub sprzęt. Przemysłowe bariery ochronne są zazwyczaj wykonane z metalu lub innych wytrzymałych materiałów, które mogą wytrzymać stałe i silne uderzenia ładunków.

W zakładach przemysłowych i magazynach nietrudno o wypadki. Obowiązkiem pracodawcy jest jednak dbanie o to, by ich ryzyko było jak najmniejsze. Bezpieczeństwo podczas pracy to podstawa - to właśnie dlatego tak ważne jest stosowanie pewnych elementów ochronnych. Jednym z nich są odbojnice przemysłowe - chroniące konstrukcję budynku, pracowników oraz wytwarzane przez nich produkty.

Jakie są rodzaje odbojnic przemysłowych?

Odbojnice przemysłowe dzielą się na kilka rodzajów. Znajdziemy wśród nich odbojnice słupowe, liniowe, narożne i inne. Ich budowa sprawia, że są bardzo odporne na uderzenia: chronią więc wrażliwe części konstrukcji lub zabezpieczają przed zahaczeniem pojazdem o wystające elementy. Odbojnice wyznaczają także trasy, po których poruszają się maszyny oraz piesi, a także stanowią widoczne z daleka ostrzeżenie - dzięki swoim jaskrawym, bardzo wyrazistym barwom. Ten prosty i niedrogi wynalazek w znaczącym stopniu podnosi poziom bezpieczeństwa, zmniejsza ryzyko strat finansowych oraz ułatwia codzienną organizację pracy.